Geometria i zbieżność kół
Geometria i zbieżność kół
Aby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa, trzeba systematycznie sprawdzać pewne ustawienia.
Ustawianie zbieżności kół oraz osi jezdnych pojazdu w
technologii trójwymiarowego modelowania zapewnia, szybki (poniżej 5
minut) i dokładny pomiar w systemie bez kablowym. Klient może obserwować
pracę diagnosty przy regulacji geometrii kół w 3D i wyświetlanych w
czasie rzeczywistym kątów na ekranie udostępnionym w biurze serwisu.
Przy ustawianiu geometrii kół 3D korzystamy z najnowocześniejszego na
rynku urządzenia firmy Ravaglioli RAVTD3000L.
- Co dzieje się z pojazdem, kiedy nie wszystko - w tym aspekcie - jest ustawione tak, jak należy?
- Co konkretnie jest regulowane w czasie kontroli geometrii / zbieżności kół?
- Jak często ta usługa powinna być wykonywana?
-
Geometria / zbieżność kół - co warto wiedzieć?
Warto podkreślić, że geometria kół z czasem ulega zmianie. Dlaczego tak się dzieje?
Chodzi tutaj między innymi o zużywanie elementów zawieszenia, uczestnictwo w stłuczkach, kolizjach, wypadkach itp. Nawet instalacja nowych elementów - w obrębie układu zawieszenia - czy zamontowanie nowych opon mogą negatywnie wpłynąć na ten czynnik. Tak samo, jak wjechanie w zwykłą dziurę na drodze czy gwałtowne najechanie na krawężnik...
-
Jak to wszystko oddziałuje na samochód?
Pojazd, który ma nieodpowiednio ustawioną geometrię / zbieżność kół nie może być płynnie prowadzony.
Wszystko dlatego, że auto nie zachowuje właściwego toru w trakcie jazdy. Często dzieje się tak, że samochód - kolokwialnie pisząc - "ściąga" w jedną ze stron, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Poza tym dochodzi do przyspieszonego oraz nierównomiernego zużycia bieżnika opon.
Jak jeszcze niewłaściwa zbieżność / geometria kół wpływa na pojazd? Trzeba tutaj wspomnieć także o przyspieszonym zużyciu elementów zawieszenia czy elementów układu kierowniczego. Cierpi również stan naszego portfela. Zwiększone spalanie, powstające w wyniku dodatkowych oporów w czasie jazdy, powoduje bowiem, że częściej niż zwykle musimy tankować paliwo. Jeśli zaobserwowaliście te czynniki, to zapraszamy do kontaktu. Posiadana przez nas wiedza i doświadczenie - w połączeniu z nowoczesnym sprzętem - powodują, że wyżej wymienione kłopoty są w mig eliminowane.
-
Geometria kół - jakie parametry są ustawiane?
Najważniejszym czynnikiem jest zbieżność kół.
To wzajemne ustawienie kół przednich oraz tylnych - względem siebie. Pomiary są dokonywane przez nas z dokładnością do pół milimetra. Natomiast ustawienia są realizowane w przedziale od minus trzech do plus siedmiu milimetrów. Zwracamy uwagę także na inne parametry (są to między innymi kąt wybiegu, kąt zbieżności tyłu, kąt różnicowy mechanizmu kierowniczego, kąt pochylenia koła itp.) - wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju samochodu. Uwzględniamy bowiem dane od producenta pojazdu, które dotyczą właściwego ustawienia geometrii wszystkich aspektów. Na tej podstawie dokonujemy rzecz jasna optymalnych korekt. Wszystko robimy fachowo i szybko.
-
Podstawowe wielkości ustawienia geometrii/zbieżności kół.
Sprawdzimy i skorygujemy.
Rozstaw kół, kąt pochylenia koła alfa, kąt pochylenia osi zwrotnicy beta, kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy kapa, wyprzedzenie osi zwrotnicy, max kąt skrętu koła jezdnego, różnica kątów skrętu kół.
Również: oś symetrii pojazdu, geometryczną oś jazdy, nierównoległość osi, śladowość kół.
-
Jak często powinna być wykonywana geometria kół?
Dobrze jest zdecydować się na taką usługę minimum jeden raz w ciągu roku kalendarzowego.
Z naszego bogatego doświadczenia wynika, że najlepiej robić to po okresie zimowym. W trakcie tej pory roku kalendarzowego kierowcy często wjeżdżają bowiem w dziury na drodze, które są dla nich niewidoczne z powodu zalegającej warstwy lodu czy śniegu. Oczywiście, jeśli zauważycie inne niepokojące objawy (na przykład "ściąganie" auta na jedną ze stron itp.), to warto jak najszybciej zarezerwować wizytę w naszym zakładzie. Gwarantujemy, że wszystkim zajmiemy się w sposób zgodny z najwyższymi standardami.